Ruszyła pierwsza Klasa Patronacka MBMPL o profilu mechatronika

Daimler
4.9.2019

30 uczniów rozpoczęło naukę w pierwszej klasie o specjalności mechatronik w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze. Klasie patronuje Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Na uroczystym otwarciu klasy, oprócz uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły, pojawiły się władze samorządowe – Starosta i Wicestarosta Powiatu Jaworskiego, Aneta Kucharzyk i Stanisław Laskowski oraz przedstawiciele Mercedes-Benz Manufacturing Poland, w tym Aleksandra Łukasiak, Dyrektor Finansowa, członkini zarządu spółki. Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną reprezentował Prezes dr Piotr Sosiński.

Cieszymy się, że udało nam się utworzyć taką klasę. To wspólny sukces szkoły, Mercedesa i Starostwa – mówi Lucyna Buczkowska, Dyrektorka PCKZiU. – Będzie się w niej uczyć 28 chłopców oraz 2 dziewczyny w zawodzie Mechatronik na poziomie branżowej szkoły I stopnia. 15 uczniów to absolwenci szkoły podstawowej, a 15 to absolwenci gimnazjum.

W grudniu 2018 r. list intencyjny o współpracy w zakresie stworzenia programu kształcenia w zawodzie Mechatronik podpisało Starostwo Powiatowe w Jaworze, PCKZiU oraz spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland, która jest m.in. członkiem Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU” stworzonego przez Wałbrzyską Strefę Ekonomiczną.

© Daimler

Program nauczania dla tej klasy powstawał długi czas. Jest to wspólne dzieło mojego kolegi z firmy Marcina Dziubka, koordynatora projektu ze strony produkcji MBMPL oraz Tomasza Zwierzewa, nauczyciela praktycznej nauki zawodu w PCKZiU – mówi Paulina Gofran, koordynatorka projektu ze strony MBMPL. – Program obejmuje zaawansowane zagadnienia z zakresu mechatroniki używane w maszynach i pojazdach, urządzeniach i systemach wytwórczych oraz urządzeniach i aparaturze diagnostycznej i pomiarowej.

Lekcje odbywać się będą zarówno w pracowniach szkolnych, jak i na prawdziwych liniach produkcyjnych w fabryce Mercedesa w Jaworze. Pierwsza klasa obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne w pracowniach szkolnych. W drugiej klasie rozpoczną się praktyki w fabryce, gdzie uczniowie poznają obszar produkcyjny i jakości. W klasie trzeciej zwiększona zostanie liczba godzin spędzonych w jaworskiej fabryce Mercedesa. Uczniowie będą mieli okazję poznać różne działy i obsługiwać proste czynności m.in. montażowe. Absolwenci będą posiadać kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy przy liniach produkcyjnych z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

Program spełnia wymagania stawiane zarówno przez szkołę, jak i spółkę Mercedes-Benz Manufacturing Poland – dodaje Paulina Gofran. – Nad jakością programu nauczania czuwali Jacek Sikorski, Dyrektor Montażu Silników i Thomas Kaiser, Dyrektor Obróbki i Utrzymania Ruchu.

Cała klasa wraz z nauczycielami, po zakończeniu oficjalnej części w szkole, zwiedziła fabrykę Mercedesa w Jaworze, m.in. linie obróbki bloków silnika oraz obejrzała film szkoleniowy w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) o jakości w świecie Mercedes-Benz.

Źródło: Daimler

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę