Skupieni na motoryzacji

Raven Media – Maciej Blum
Maciej Blum
2.12.2019

W listopadzie uczestniczyliśmy w inauguracji Centrum Technicznego Rooks w podwrocławskim Domasławiu. Hasło przewodnie spotkania brzmiało „FACH w ręku i ROOKS w ręku”, podkreślając aktywność producenta narzędzi na wielu polach napraw profesjonalnych.

Hasło przewodnie towarzyszące otwarciu nowego centrum technicznego miało wyrażać ideę dostarczania specjalistom z wielu branż narzędzi wysokiej klasy, a także szkoleń i wiedzy oraz możliwości wypróbowania narzędzi w nowym obiekcie szkoleniowym. W centrum technicznym do dyspozycji jest bowiem szereg narzędzi testowych oraz pomieszczenia szkoleniowe, gdzie prezentowane są funkcje narzędzi bądź zestawów, którymi zainteresowani są klienci.

ROOKS to polska marka założona przez Szymona Zawadę i Michała Sadowskiego z pasji i potrzeby rozwoju wiedzy dotyczącej narzędzi dla motoryzacji. Początkowo oferta firmy obejmowała 23 produkty. Pod koniec 2019 roku obejmuje już ponad 1000 narzędzi ROOKS. Plany rozwoju oferty w kolejnych latach zakładają coroczny wzrost na poziomie 50%. Marki partnerów firmy (m.in. ROOKS, LASER, GOVONI i SELTA) zjednoczone pod szyldem ROOKS GARAGE są w stanie dostarczyć niemal każde narzędzie lub rozwiązanie, którego oczekuje mechanik samochodowy. Od 2018 roku marka jest współtworzona z Auto Partner SA, który jest wyłącznym dystrybutorem ROOKS.


W trakcie inauguracji centrum technicznego uczestniczyliśmy w specjalnie na tę okazję przygotowanych szkoleniach. Pierwsze z nich dotyczyło wykorzystania narzędzi produkowanych przez włoskiego wytwórcę – firmę Govoni. Jego zakres obejmował zestawy do demontażu świec żarowych oraz oczyszczania i przygotowywania gniazd w głowicy do montażu nowych świec. Kolejna prezentacja przedstawiała możliwości hydraulicznego narzędzia do wyprasowywania wtryskiwaczy z głowicy. Dzięki zastosowaniu dodatkowej nakładki wibracyjnej do układu wprowadzane są impulsy pozwalające na rozruszanie zapieczonego połączenia między wtryskiwaczem a głowicą silnika.

Kolejnym elementem szkolenia była prezentacja pneumatycznego ściągacza do sprężyn. Urządzenie pozwala na łatwy montaż kolumny MacPhersona, a dzięki napędowi hydraulicznemu, regulowanym szczękom do sprężyn oraz zamykanym drzwiczkom zabezpieczającym umożliwia bezpieczne i szybkie zdjęcie sprężyny z kolumny. Dzięki temu zdjęcie sprężyny trwa kilkadziesiąt sekund, podobnie jak założenie nowej. To oznacza, że najdłużej trwającą operacją podczas wymiany sprężyn zawieszenia na kolumnie MacPhersona jest demontaż kolumny i jej późniejszy montaż w samochodzie.

W dziale związanym z zawieszeniem prezentowano również ściągacze do tulei zawieszenia, piast i łożysk. Dzięki nim możliwe jest wyprasowywanie i wprasowywanie tych części bez demontażu kompletnych elementów zawieszenia, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Gamę prezentowanych narzędzi uzupełniały elektronarzędzia akumulatorowe wykonane zgodnie z ideą współdzielonych baterii. To oznacza, że jedną baterią można zasilać każde urządzenie z gamy, dzięki czemu w razie konieczności można skorzystać z tej, która ma więcej energii.

W perspektywie najbliższych lat ROOKS chce osiągnąć czołową pozycję na rynku specjalistycznych narzędzi motoryzacyjnych w Polsce oraz znaczącą pozycję  w narzędziach ogólnotechnicznych.

W 2020 roku firma planuje wprowadzić do oferty kolejne innowacyjne i ciekawe produkty, m.in. kompresory, boostery z bezprzewodowym ładowaniem urządzeń mobilnych, szeroką gamę noży roboczych z opatentowanymi rozwiązaniami i nowe narzędzia akumulatorowe ze współdzieloną baterią 18V AQ-ONE SYSTEM.

O Autorze

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę