Technologia CleanSynto w olejach silnikowych marki RAVENOL

Ravenol
8.6.2017

Nowoczesne konstrukcje silników współczesnych samochodów wymusiły kolosalne zmiany w technologiach ich smarowania. Mechanicy zdobywający swe szlify w początku lat 90. mogli uważać, że rola olejów silnikowych ogranicza się do smarowania i chłodzenia silnika. Tymczasem współcześnie muszą one sprostać niezwykłym, często bardzo rozbieżnym wymaganiom. Nowoczesny olej silnikowy to wyjątkowo skomplikowana mieszanina baz olejowych oraz specjalnie do nich dobranych dodatków o niezwykle starannie wyważonych proporcjach ponieważ każdy dodatek poprawiając zadany dla siebie parametr często automatycznie wpływa na pogorszenie innych parametrów oleju.

Najlepszą i stosunkowo łatwą miarodajną wskazówką świadczącą o jakości stosowanego oleju jest ocena czystości silnika. Wynika to z faktu, że każde niedociągnięcie w kompozycji oleju uwidoczni się w postaci nadmiernej ilości osadów w silniku takich jak laki, szlam, nagary czy opiłki. Oleje Ravenol z Technologią CleanSynto mają za zadanie utrzymanie silnika w czystości i doskonałej kondycji w ciągu całego okresu użytkowania silnika, oczywiście z zachowaniem wymian oleju w interwałach zalecanych przez producenta. Oleje Ravenol są komponowane z doskonale ze sobą zbilansowanych, bardzo wysokiej jakości komponentów. Doskonała ochrona elementów silnika oraz trwałość związana ze zdolnością do utrzymania żądanych parametrów w trakcie eksploatacji pojazdu to znak firmowy olejów Ravenol.

Należy uświadomić sobie, że zarówno oleje lepszej, jak i gorszej jakości zaraz po zalaniu silnika mogą pracować podobnie. Jednak z upływem czasu (niekiedy zadziwiająco krótkiego) różnice stają się bardzo wyraźne. Pogorszenie kultury pracy silnika, dymienie, spadek osiągów, to tylko niektóre z widocznych, choć często pomijanych przez użytkowników samochodów objawów degradacji oleju. Dlatego produkty silnikowe marki RAVENOL wykonane w technologii CleanSynto gwarantują bezkompromisowe spełnienie norm i zaleceń dla poszczególnych produktów, przewyższając ich wymagania.

© Ravenol

 

Dla potwierdzenia wysokich właściwości olejów silnikowych w technologii CleanSynto RAVENOL niejednokrotnie w odróżnieniu od konkurencji podaje większą ilość danych w tabelach, dotyczących właściwości fizykochemicznych, umieszczając w nich wiele istotnych parametrów takich jak:

  • lepkość strukturalna - CCS - obrazuje łatwość rozruchu w niskich temperaturach,*
  • pompowalność niskotemperaturowa MRV - podaje jak łatwo olej przepływa przez kanały olejowe w silniku po starcie w niskiej temperaturze,*
  • test na odparowanie Noack - podaje % oleju jaki może ulec odparowaniu w czasie pracy. Dla API SL/SM/SN parametr wynosi <15%. Im wartość niższa, tym mniejsza zawartość baz mineralnych w oleju,
  • zawartość popiołów (w większości siarczanowych) – parametr istotny dla silników z DPF,
  • lepkość wysokotemperaturowa HTHS – obniżona lepkość umożliwia mniejsze zużycie paliwa, podniesiona lepkość zapewnia lepszą ochronę przed ścieraniem/zużyciem; zastosowanie uzależnione od konstrukcji silnika,
  • wskaźnik lepkości VI – parametr bezwymiarowy określający stabilność lepkości podczas zmian temperatury; im wyższy wskaźnik tym lepkość stabilniejsza,
  • TBN (zasadowa liczba całkowita) - tzw. rezerwa alkaliczna, mająca na celu neutralizację mocnych kwasów nieorganicznych powstających w czasie pracy silnika.

*aby parametr był wiarygodny, musi bezwzględnie podawać temperaturę w jakiej dokonano pomiarów.

© Ravenol

 

Odpowiednio dobrane i właściwie używane oleje silnikowe marki RAVENOL wykonane w technologii CleanSynto gwarantują zachowanie zalecanych właściwości a więc automatycznie pełną ochronę silnika w całym okresie użytkowania oleju.

Źródło: Ravenol

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę