Technologie Toyota T-MATE zwiększające bezpieczeństwo podczas długich podróży

Toyota T-MATE zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy Toyota

Dalekie, wielogodzinne podróże są wielkim wyzwaniem dla kierowcy i sprawdzianem dla systemów bezpieczeństwa. Toyota od lat angażuje się w poprawę bezpieczeństwa na drogach, a najnowsze technologie T-MATE to systemy zaprojektowane, by wspierać kierowcę w każdej sytuacji i dbać o innych uczestników ruchu.

Toyota inwestuje ogromne środki w poprawę bezpieczeństwa na drogach. Od lat stosuje zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego w pełnej gamie swoich modeli, łącznie z małymi miejskimi autami. Najnowsze technologie Toyota T-MATE najlepiej odzwierciedlają to zaangażowanie. Na Toyota T-MATE składa się pakiet Toyota Safety Sense (TSS), oferowany w każdym aucie jako wyposażenie standardowe, oraz systemy wspierające kierowcę podczas prowadzenia i parkowania. 

Najnowsza, trzecia generacja systemu Toyota Safety Sense jest wprowadzana sukcesywnie do kolejnych modeli. Pakiet najpierw trafił do elektrycznego bZ4X oraz Corolli Cross, a następnie do wszystkich wersji nadwoziowych Corolli po face liftingu oraz do nowego Priusa i Toyoty C-HR drugiej generacji.

W przyszłym roku najnowszy TSS będzie dostępny również w Yarisie oraz Yarisie Cross. Co ważne, po raz pierwszy system może być aktualizowany metodą over-the-air (OTA) poprzez moduł komunikacyjny DCM zapewniający bezprzewodowe połączenie z internetem, dzięki czemu kierowca ma dostęp do najnowszych usprawnień systemu i może aktywować nowe funkcje.

Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów

Samochody Toyoty dbają o komfort i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, co ma szczególne znaczenie podczas dalekich, wielogodzinnych podróży. Dlatego auto m.in. przypomina o zaplanowaniu postoju podczas dłuższej jazdy (SWS).

Dodatkową technologią, która potrafi ostrzec o nieuwadze kierowcy np. podczas długiej monotonnej jazdy na autostradzie, jest kamera monitorująca kierowcę (DMC), która zadebiutowała na modelu bZ4X. Jej działanie jest sprzężone z układem awaryjnego zatrzymania pojazdu (EDSS), który w przypadku braku reakcji kierowcy zatrzyma auto na pasie ruchu, automatycznie uruchomi światła awaryjne oraz odblokuje drzwi, by ułatwić dostęp służbom ratunkowym. 

Po dotarciu do celu ważną rolę odgrywają dwa nowe systemy. Asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA) ostrzeże przed otwarciem drzwi w razie ryzyka kolizji z nadjeżdżającym z tyłu autem lub rowerzystą. Z kolei układ RSRS przypomni o sprawdzeniu tylnych foteli przed wyjściem z pojazdu.

Bezpieczna jazda poza miastem

W trakcie długich podróży drogami szybkiego ruchu nieoceniony jest inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC), który w zależności od modelu działa w pełnym zakresie prędkości i współpracuje z układem rozpoznawania znaków drogowych (RSA), pozwalając na szybkie dostosowanie prędkości do znaków na drodze. W najnowszej wersji ma aż cztery ustawienia odległości od poprzedzającego pojazdu.

Asystent utrzymania pasa ruchu (LTA), w najnowszej odsłonie, korzysta z udoskonalonej technologii sztucznej inteligencji, która zapewnia mu skuteczność w trudnych sytuacjach. Układ ma funkcję odchylenia toru jazdy, by podczas omijania przeszkód zachować bezpieczny dystans od nich.

Adaptive_Cruise_Control_Toyota Toyota

Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu

Jedną z podstawowych technologii wspierających bezpieczeństwo kierowcy, ale także innych uczestników ruchu, jest układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), który jest oferowany w ramach standardowego pakietu Toyota Safety Sense.

Uruchamia się on błyskawicznie w sytuacji możliwej kolizji z poprzedzającym samochodem, autem nadjeżdżającym z naprzeciwka oraz z pieszymi i rowerzystami na poboczu i przecinającymi jezdnię. Układ wykrywa także motocyklistów jadących przed autem, nadjeżdżających z naprzeciwka i wyjeżdżających z prostopadłej ulicy oraz samochody nadjeżdżające z boku. Ponadto wykrywa rowerzystów zarówno w dzień jak i w nocy.

Toyoty potrafią też informować o niebezpiecznych sytuacjach na drodze innych użytkowników ruchu. Funkcja automatycznego ostrzegania tylnymi światłami awaryjnymi (ARFHL) pomoże szybciej zareagować kierowcy zbyt szybko zbliżającego się auta. Ponadto w wybranych modelach wyposażonych w nawigację Smart Connect jest funkcja ostrzegania o zagrożeniach takich jak wypadek, śliska droga, czy zepsuty pojazd oraz zgłaszania tych wydarzenia innym kierowcom.

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę