Jak testowane są czyściwa wielokrotnego użytku?

Testowanie czyściw MEWA
12.5.2020

Podczas produkcji i napraw dokonywanych w warsztatach i fabrykach powstaje dużo zanieczyszczeń. Są to głównie oleje, smary i rozpuszczalniki, ługi, smary i tym podobne. Najlepszym rozwiązaniem do ich usuwania są czyściwa wielokrotnego użytku. Aby jednak były one skuteczne, muszą spełniać odpowiednie kryteria. Pod tym kątem MEWA szczegółowo bada czyściwa we własnym zakładowym laboratorium.

Czyściwa oferowane są przez firmę MEWA w ramach pełnego serwisu: czyste czyściwa wielokrotnego użytku są najpierw dostarczane do klienta, a następnie odbierane po ich użyciu, prane w sposób ekologiczny i – już czyste – ponownie dostarczane są do klienta. Jednak wymagania wobec takich czyściw są wysokie: muszą być chłonne, odporne na rozdarcie i wytrzymałe. Przed dostarczeniem czyściw klientom, muszą one przejść test wytrzymałościowy w laboratorium. MEWA prowadzi w tym celu własne laboratorium badawcze od 1995 roku. Tutaj testowana jest zarówno przędza, jak i gotowy materiał. Przeprowadzane są testy, które są przewidziane dla ściereczek do czyszczenia maszyn zgodnie z normą DIN 61 651.

Przędza wysokiej jakości to podstawa

Czyściwo bawełniane MEWA przechodzi około 30 testów, sprawdzających zarówno przędzę, jak i sam materiał na czyściwo. W rzeczywistości dość rzadko zdarza się, aby czyściwo było tak dokładnie testowane przed wprowadzeniem na rynek. Sprawdzana jest delikatność, wytrzymałość i jednolitość przędzy. Dopiero po pomyślnym przejściu wszystkich badań i testów szpule z przędzą mogą zostać założone na maszyny tkackie. 

Utkane w ten sposób bawełnianie ściereczki muszą także przejść testy, zanim trafią do klienta. Sprawdzany jest rozmiar i waga czyściw, ale także ich odporność na rozerwanie i chłonność. Wycieranie się materiału czyściw badane jest w teście na ścieranie, w którym symulowane są ekstremalne obciążenia.

Badanie jakości w procesie prania

Używane już czyściwa, które od klientów trafiają do pralni, po każdym procesie prania i suszenia przechodzą wieloetapową kontrolę jakości w zakładzie firmy MEWA. Po pierwsze, są one sprawdzane wizualnie przez pracowników pralni. Następnie czyściwa kontrolowane są komputerowo: są np. ważone, a te, które są zbyt lekkie, są automatycznie odrzucane, ponieważ zbyt lekkie czyściwo oznacza, że jest ono na tyle zużyte, że nie może być dalej używane. Jeśli czyściwo jest zbyt ciężkie, jest ponownie kierowane do prania, ponieważ dodatkowy ciężar może być spowodowany jedynie przez zabrudzenia, które nie zostały do końca usunięte. 

Na koniec czujniki sprawdzają, czy na czyściwach nie pozostały resztki metalu. Jeśli tak, to takie czyściwo jest również odrzucane. Do klienta dostarczane są tylko czyściwa w dobrym stanie. Każdego roku w zakładach MEWA w ten sposób pranych i kontrolowanych pod względem jakości jest ponad miliard bawełnianych czyściw przeznaczonych dla 129 000 firm w całej Europie.

Źródło: MEWA

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę