Volvo i Uber prezentują gotowy do jazdy autonomicznej samochód

volvo uber xc90, autonomiczny samochód © Volvo Cars

Udostępnij:

Volvo Cars i Uber zaprezentowały wspólnie skonstruowany samochód zdolny do autonomicznej jazdy. Jest to kolejny krok nie tylko na kolaboracyjnej ścieżce między firmami, ale także i w rozwoju samodzielnie jeżdżących samochodów.

Volvo XC90 SUV został zaprezentowany 14 czerwca i jest pierwszym gotowym do produkcji samochodem, który w połączeniu z systemem jazdy autonomicznej od specjalistów z Ubera jest w stanie całkowicie samodzielnie jeździć. Volvo i Uber nieprzypadkowo stworzyli autonomiczny pojazd na podstawie istniejącego modelu XC90. Ten model ma bowiem wiele systemów bezpieczeństwa aktywnego, które znacznie ułatwiły i usprawniły instalację systemu autonomicznej jazdy dostarczonego przez Ubera. Uber planuje udostępnić możliwość zamawiania tych samochodów przez aplikację.Kluczową technologią użytą w autonomicznym pojeździe Volvo i Ubera jest zastosowanie kopii zapasowych układu kierowniczego, hamulcowego czy systemu awaryjnego zasilania. Chodzi o to, że w momencie, gdy któryś z nich z jakiegoś powodu zawiedzie, to natychmiast zadziała zapasowy system i na przykład zatrzyma pojazd. Dodatkowo na dachu samochodu zamontowano szereg czujników, które usprawnią pojazdom autonomicznym poruszanie w zatłoczonych miastach.

Volvo XC90 docelowo ma być w stanie samodzielnie wozić pasażerów bez obecności tzw. Mission Specialists, którzy będą obecni w pojazdach w pierwszej fazie projektu. Są to pracownicy Ubera, którzy nadzorują samochód poruszający się w wyznaczonych obszarach do jazdy autonomicznej i są gotowi do przejęcia kontroli nad autem w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Na początku przyszłej dekady Volvo ma jednak wprowadzić samochody, które będą mogły jeździć bez kierowcy w określonych miejscach, takich jak autostrady czy obwodnice miast.

Źródło: Volvo

Udostępnij:

Drukuj
aE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również