W stronę światła

Raven Media – Maciej Blum
Maciej Blum
6.5.2019

Historia firmy OSRAM sięga początków XX wieku. Była to jedna z trzech firm na świecie zajmujących się produkcją żarówek. Nazwa OSRAM została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym w Berlinie 17 kwietnia 1906 roku jako marka handlowa firmy Deutsche Gasglühlicht-Anstalt. Utworzono ją z połączenia nazw dwóch metali: osmu i wolframu.

W lipcu 1919 roku powołana została spółka OSRAM Werke GmbH Kommanditgesellschaft jako wspólne przedsięwzięcie firm Auer-Gesellschaft, AEG oraz Siemens & Halske AG. Firmy te postanowiły zjednoczyć swoje siły w produkcji żarówek. Obecnie OSRAM jest jednym z trzech największych producentów źródeł światła i sprzętu oświetleniowego na świecie.

Na początku stycznia zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia najstarszej fabryki OSRAM w Herbrechtingen – małej miejscowości między Ulm a Stuttgartem. Dlaczego siedziba firmy znajduje się w Monachium, a fabryka 150 kilometrów dalej? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, ponownie trzeba wrócić do historii. Otóż zaraz po zakończeniu II wojny światowej podczas okupacji Niemiec Wschodnich przez Armię Radziecką postanowiono ewakuować fabrykę, która znajdowała się w Berlinie. Zapakowano wszystkie maszyny i całe wyposażenie wraz z załogą do pociągu i wywieziono na zachód Niemiec. Pociąg dojechał najdalej, jak było to możliwe, korzystając z pozostałej po wojnie infrastruktury. Tory urywały się tuż za stacją kolejową w Herbrechtingen, gdzie zatrzymano skład i rozładowano maszyny. Od czasów wojny fabryka znajduje się więc przy stacji kolejowej w tej badeńskiej miejscowości. W tej lokalizacji produkowane są aktualnie samochodowe żarówki H4 i H7 oraz źródła światła w technologii LED. Mamy tutaj więc połączenie dwóch skrajnych technologii oświetleniowych: z jednej strony są to źródła halogenowe, a z drugiej – najnowsze moduły LED XLS produkowane jako komponenty OEM oraz części zamienne na rynek wtórny.

Linia produkcyjna żarówek halogenowych wykorzystuje roboty przemysłowe tylko w dwóch miejscach – przy ładowaniu na samym początku linii rurek szklanych, z których produkowane są bańki żarówek, oraz przy pakowaniu pudełek z żarówkami do kartonów wysyłkowych. Cała linia produkcyjna jest na tyle szybka, że roboty przemysłowe po prostu nie nadążają za prędkością wytwarzania. Z 30 linii zjeżdża 220 rodzajów żarówek, a należy mieć na uwadze, że fabryka produkuje ponad 310 milionów żarówek rocznie, co daje liczbę prawie 850 tys. dziennie przy założeniu, że produkcja trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Moduły LED

Jednym z filarów firmy OSRAM jest produkcja źródeł światła w technologii LED. W fabryce przygotowano tak zwany clean room, czyli pomieszczenie, w którym nie występuje kurz, a co najważniejsze – nie ma możliwości występowania mikrowyładowań elektrycznych, które mogłyby mieć wpływ na elektronikę. W sterylnych warunkach powstają diodowe elementy świetlne, ale także diody montowane bezpośrednio na płytkach drukowanych, jak i same płytki z elektroniką sterującą. Elementy świetlne wytwarzane przez OSRAM używane są do produkcji modułów świetlnych stosowanych w najnowszych modelach samochodów, ale też w zestawach firmowanych przez OSRAM. Przykładem mogą być tutaj zestawy konwersji oświetlenia halogenowego na oświetlenie LED. W ofercie firmy są też zestawy konwersji kierunkowskazów w lusterkach na kierunkowskazy dynamiczne LED. Dopełnieniem elementów świetlnych jest oświetlenie do stosowania poza drogami, czyli tak zwane LED bary, które oferują dużą moc świetlną, a w wersji „drogowej” mogą pracować jako światła pozycyjne i drogowe.

Uzupełnieniem linii produkcyjnych jest zaplecze testowe wyposażone w komory klimatyczne, gdzie można badać odporność wszystkich świateł i elementów elektronicznych na wilgoć, zasolenie, kurz czy wpływ odczynników chemicznych i gazów. Nie brakuje też stanowisk do badania natężenia światła oraz pomiarów homologacyjnych.
W siedzibie firmy w Monachium zaprezentowano nam całą gamę oświetlenia związanego z przemysłem. Przedstawiono też metody wykorzystania go w zakresach światła widzialnego i niewidzialnego. Szczególną uwagę przykuła prezentacja oświetlenia eksperymentalnego, które jest stosowane na stacji kosmicznej ISS do oświetlania upraw. Dzięki modulowaniu poszczególnych składowych spektrum światła możliwa jest ingerencja w smak hodowanych roślin.

Zwieńczeniem wizyty była prezentacja możliwości rozwiazań oświetleniowych i źródeł światła do zastosowań w przemyśle rozrywkowym oraz projekcji kinowej – wśród tych drugich lamp XBO, za których wynalezienie i ulepszanie firma OSRAM otrzymała w 1988 roku Oscara przyznawanego przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej.

O Autorze

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę