Wynalazki są wszędzie!

31.1.2014

Rozpoczęły się zapisy do czwartej edycji programu edukacyjnego dla gimnazjalistów „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha". Jego celem jest rozwijanie kreatywności młodzieży i zachęcanie jej do realizowania własnych pomysłów na wynalazki.

W ramach programu, który w tym roku organizowany jest pod hasłem „Wynalazki są wszędzie”, odbędzie się ok. 50 warsztatów pokazujących praktyczną stronę nauk ścisłych. Podczas zajęć uczniowie pod okiem studentów z kół naukowych Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej będą m.in. budować roboty i motocykle, konstruować makiety mostów, drukować przedmioty w trójwymiarze oraz poznają sposoby zastosowania biomateriałów.

- Niezwykłe zainteresowanie wiedzą techniczną wśród młodzieży gimnazjalnej potwierdziły 3 pierwsze edycje Akademii. Dlatego ogromnie się cieszę, że już po raz 4 możemy zapewnić młodzieży warunki do zdobywania wiedzy technicznej i jej wykorzystywania w praktyce. Istnieje realna szansa na wzbogacenie programu o współpracę z instytutami naukowymi, jako że oferta programowa Akademii stale ewoluuje w kierunku pozyskiwania nowych partnerów, którzy mają swój wkład w utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego programu. Połączenie naukowej wiedzy z młodzieńczą fantazją może być początkiem niezwykłych wynalazków – mówi Krystyna Boczkowska, prezes zarządu Robert Bosch Sp. z o.o.

Zwieńczeniem programu będzie konkurs na wynalazek, w którym uczestnicy przygotują prototypy wynalazków własnego pomysłu. Gale finałowe odbędą się pod koniec roku szkolnego.

Jak wspierać młode talenty
Czwartą edycję „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" zainauguruje spotkanie z udziałem ekspertów i praktyków na temat wspierania kreatywności w polskiej szkole. Będzie to okazja, by porozmawiać na temat metod motywowania uczniów i ich wspierania w procesie twórczym. Eksperci przekażą praktyczne wskazówki dotyczące pracy z młodzieżą i podpowiedzą, gdzie można szukać inspiracji na scenariusze kreatywnych zajęć z przedmiotów ścisłych.

Od potrzeby do rozwiązania - Design Thinking
Oprócz możliwości pogłębiania wiedzy podczas zajęć na politechnikach zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli poznać innowacyjną metodę Design Thinking, opracowaną na Uniwersytecie Stanforda, która polega na tworzeniu produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Zespół Design Thinking Warsaw przeprowadzi zajęcia dla nauczycieli, którzy dowiedzą się jak inspirować uczniów do poszukiwania nowych pomysłów, jak również dla młodzieży, demonstrując w jaki sposób szybko przygotować prostą konstrukcję prototypu.

Udział w konkursie – i co dalej?
Członkowie Klubu Absolwenta, czyli finaliści konkursu „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha", zostaną zaproszeni na warsztaty z psychologiem. Podczas zajęć uczniowie zastanowią się wspólnie nad ich rolą w procesie tworzenia wynalazków, jakie mają mocne strony oraz dlaczego udział w konkursie może być dobrym momentem do zaplanowania ich dalszego rozwoju w obszarze naukowo-badawczym. Absolwenci „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" przekonają się również, że wynalazki są obecne wszędzie, nawet na scenie. W tym celu organizatorzy projektu przygotowali dla nich warsztaty w Teatrze Narodowym. Uczestnicy spotkania dosłownie od kulis poznają tajniki techniki scenicznej.

Zapisy na zajęcia
Zapisy na warsztaty w ramach „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha” trwają do 14 lutego 2014 r. Nauczyciele rejestrują uczniów wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl. Udział w Akademii jest bezpłatny, a finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków.

Tematy warsztatów
W ofercie programowej tegorocznej edycji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" znalazły się sprawdzone w ubiegłych edycjach zajęcia z robotyki, mechaniki, energetyki niekonwencjonalnej, a także ochrony własności intelektualnej. Nowością będą zajęcia dotyczące m.in. konstrukcji mostów, szybkiego prototypowania, obserwacji zjawisk w podczerwieni i wypraw kosmicznych.

Warsztaty w Warszawie:

• Granice wytrzymałości. Konstrukcje mostów - WUT Racing
• Moc tworzenia - czyli jak urzeczywistnić marzenia - Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE AeroDesign
• Na koniec świata i jeszcze dalej! Roboty, które podbijają kosmos - Studenckie Koło Astronautyczne
• Pokaz Medycznego Haute Couture. Warsztat o biomateriałach - Bio-Implant
• Polska kolej - jak to działa? - Koło Naukowe Mechaników Pojazdów Wydział SiMR
• Trójwymiarowe drukowanie - WUT Racing
• Tworzenie nowoczesnych materiałów kompozytowych - WUT Racing
• W głębie oceanu i na skraj galaktyki! Czy roboty mogą dotrzeć wszędzie? - Studenckie Koło Astronautyczne
• Wiatr – energia dla każdego - Studenckie Koło Naukowe Energetyki Niekonwencjonalnej SKNEN
• Zbuduj własnego robota z Kołem Naukowym Robotyków - Koło Naukowe Robotyków

Warsztaty we Wrocławiu:

• Czarna linia wskaże Ci drogę… - Koło Naukowe Robotyków "KoNaR"
• Do światła! Roboty podążające za źródłem światła - Koło Naukowe Robotyków "KoNaR"
• Fabryka na biurku - drukowanie w 3D - Koło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers
• Ile waży kropla lakieru do paznokci, a ile kropla „Kropelki”? - Studenckie Stowarzyszenie Naukowe SPENT
• Jak zbudować motocykl? - Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych (KN PIRM)
• Roboty w ruch! Sterowanie ruchem robota humanoidalnego - Międzywydziałowe Koło Naukowe Biomechaników
• Slow-motion w nauce - jak dostrzec niedostrzegalne - Koło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers
• Świat widziany w podczerwieni - Koło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers
• Świeci się i brzęczy. Warsztat o elektronice - Studenckie Stowarzyszenie Naukowe SPENT

Więcej informacji na stronie: www.bosch.pl

Zdjęcie: Robert Bosch Sp. z o. o.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę