Zestaw żarówek zapasowych – nie tylko dla przezornych kierowców

© Philips

Udostępnij:

Polskie prawo nie wymaga od kierowcy samochodu osobowego posiadania zestawu żarówek zapasowych. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku jak najszybszej wymiany przepalonej na nową.

W używanych obecnie samochodach stosowane są różne typy oświetlenia zewnętrznego. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są żarówki halogenowe. Znajdziemy je zarówno w reflektorach przednich i tylnych, jak i kierunkowskazach. Każda z nich pełni ważną rolę w kwestii zapewnienia optymalnej widoczności pojazdu i zasygnalizowania wykonywanych manewrów. Dlatego przepalenie jednej z nich powinno wiązać się z natychmiastową wymianą na nową. I chociaż takiego obowiązku nie narzucają przepisy ruchu drogowego, warto wyposażyć swój samochód osobowy w zestaw żarówek zapasowych 12 V.© Philips

Na rynku dostępnych jest wiele takich kompletów. Przy wyborze kluczową kwestią jest znajomość typu żarówki głównej w reflektorze przednim. W zależności od konstrukcji nosi ona symbol H4 lub H7. Pierwsza pełni podwójną rolę – jak źródło świateł mijania i drogowych (długich). Druga to tylko światła mijania. Ta ważna różnica nie pozwala więc na ich dowolne stosowanie.

W zestawie z H7 może więc występować żarówka H1 przeznaczona do świateł drogowych. W niektórych konstrukcjach reflektorów pełni też rolę świateł mijania. Wciąż na rynku dostępne są starsze typy R2, które stosowane były między innymi w Fiacie 126 p.

– Statystycznie najdłużej eksploatowane są reflektory przednie, stąd najczęściej stosowane w nich żarówki halogenowe ulegają przepaleniu. Z tego właśnie powodu oferowane przez nas zestawy zapasowe bazują na H1, H4 lub H7 – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips – Naturalnie powinno wymieniać się je parami, ale w sytuacji awaryjnej na drodze chodzi o jak najszybsze usunięcie usterki. Kontynuowanie jazdy z przepaloną żarówką stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich osób znajdujących się na drodze.

Przepaleniu może jednak ulec każda żarówka. Dlatego w zestawach zapasowych znajdziemy typy stosowane w światłach pozycyjnych, przeciwmgłowych, stopu i cofania, kierunkowskazach (tu warto zwrócić uwagę czy potrzebujemy białej czy pomarańczowej), a także podświetlenia tablicy rejestracyjnej.– Z ergonomicznego punktu widzenia lepiej wybrać zestaw w kompaktowym opakowaniu, które z łatwością zmieści się w schowku czy wnęce bagażnika. Z praktycznego zaś, powinno być solidnie wykonane, aby chronić zawartość przed przypadkowym uszkodzeniem – dodaje Wioletta Pasionek – Przydatność takiego kompletu zwiększy dodany zestaw bezpieczników. Niezależnie od tego niezbędna jest wiedza, jak dostać się do gniazda żarówki, informację o tym znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu.

Źródło: Informacja prasowa Philips

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również