Jakie ukryte możliwości ma FordPass?

Jakie ukryte możliwości ma FordPass? Ford

Aplikację FordPass zna niemal każdy właściciel samochodu z niebieskim owalem. Niewiele osób zna jednak jej pełne możliwości, a wiedza ta może pomóc w krytycznych sytuacjach. Dodatkowo Ford nieustannie aktualizuje aplikację, a wśród nowo wprowadzanych usług szczególnie istotne są te związane z serwisowaniem samochodu.

  • FordPass to aplikacja od lat znana użytkownikom Forda, ale wielu z nich zna tylko jej podstawowe funkcje;
  • Za pomocą aplikacji można nie tylko zdalnie odblokować drzwi czy zlokalizować swój samochód, ale także liczyć na pomoc serwisu w najbardziej stresujących sytuacjach czy płacić za ładowanie samochodów elektrycznych.

Przydatne i mało znane funkcje serwisowe

FordPass to aplikacja od lat znana użytkownikom Forda, która jest cały czas ulepszana. Warunkiem koniecznym korzystania z pełnych możliwości aplikacji jest wyposażenie pojazdu w modem telematyki i jego aktywacja, do tego wymagane jest także przekazanie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Czynność ta nie jest tylko wymogiem prawnym, ale daje także realne korzyści dla użytkowników aplikacji.

W aplikacji przede wszystkim znajduje się indywidualny harmonogram serwisowy – dzięki niemu klient wie, kiedy albo po ilu kilometrach należy umówić się do serwisu. Serwis ma także dostęp do tych samych danych, co klient w aplikacji FordPass. To m.in. poziom paliwa, AdBlue czy ciśnienia w oponach, co często pomaga w błahych sprawach, na które nie zwracają uwagi klienci.

Uproszczona procedura zapisania się do serwisu za pomocą aplikacji została obecnie uzupełniona o połączenia telefoniczne wyprzedzające działania klienta. Korzystając z informacji o harmonogramie przeglądów oraz alertów technicznych, konsultanci Forda są w stanie skontaktować się z klientem i przypomnieć mu o planowym serwisie albo ważnej czynności serwisowej. Cała procedura pozwala uniknąć niepożądanych sytuacji na drodze.

Ułatwiona diagnoza awarii

W tym zakresie kluczowa jest także inna funkcjonalność – dzięki dostępowi do systemu z informacjami technicznymi pobieranymi z modułów samochodów, specjaliści Forda mogą pomóc kierowcy już na miejscu potencjalnej awarii. Przede wszystkim mogą oni widzieć historię samochodu z ostatnich 60 dni, a więc także wszystkie błędy zapisane w modułach pojazdu w tym samym czasie, w którym klient może widzieć je w FordPassie.  

Sytuacja taka ma dwie istotne zalety. Po pierwsze, pracownicy serwisu są w stanie pomóc użytkownikowi już na miejscu. Przede wszystkim chodzi o ocenę sytuacji – czy samochód natychmiast musi pojawić się w serwisie, czy z tą usterką można podróżować jeszcze kilka dni, co jest szczególnie ważną informacją np. podczas wyjazdu na wakacje. Po drugie, dzięki dostępowi do kodów błędu, pracownicy serwisu jeszcze przed odebraniem samochodu mogą podjąć wstępne decyzje, co przyspiesza cały proces i daje realne korzyści wszystkim stronom. W przypadku awarii na drodze, użytkownicy Fordów mogą wezwać pomoc drogową i za pomocą smartfona śledzić jej trasę przejazdu.

W aplikacji można również wybrać ulubionego dealera – wszystkie rozmowy będą wówczas kierowane do niego. Klient nie będzie musiał wówczas szukać najbliższego dealera na mapie, a szybko znajdzie adres i telefon dealera, którego przypisał do aplikacji. Co istotne, do każdego samochodu można przypisać inny punkt dealerski, co jest ułatwieniem dla właścicieli większej liczby pojazdów.

Klasyczne funkcje FordPass

FordPass od wielu lat znany jest także ze swoich klasycznych funkcji. Do najważniejszych należą używanie telefonu jako klucza do samochodu oraz funkcja lokalizacji, która ułatwia odnalezienie samochodu choćby na parkingu centrum handlowego. Klasyką jest także zdalny dostęp do zamków i możliwość ich otwierania oraz zamykania. Dzięki temu można odblokować drzwi dla osób trzecich albo upewnić się, że zamknęło się pojazd. Za pomocą FordPassa można także uruchomić silnik i ustawić temperaturę w kabinie, co może przydać się latem w przypadku upałów albo zimą w mroźne dni.

FordPass także z dużymi ułatwieniami dla użytkowników samochodów elektrycznych

FordPass zmienia się także oczywiście z duchem czasu. Już teraz oferuje mnóstwo funkcjonalności dla samochodów elektrycznych, a ich liczba ma wzrastać. Przede wszystkim za pomocą aplikacji mamy dostęp do interaktywnej sieci stacji ładowania. Aplikacja w zależności od warunków służy radami technicznymi w zakresie ładowania oraz wskazówkami, które mają na celu skrócenie czasu obsługi ładowania. Do tego dochodzi możliwość filtrowania ładowarek ze względu na ich moc ładowania czy połączenie FordPassa z popularną aplikacją społecznościową, w której kierowcy udostępniają m.in. zdjęcia ładowarek, aby łatwiej odnaleźć się w nieznanym sobie miejscu.

FordPass znacząco ułatwia także proces płatności za ładowania. Aplikacja gromadzi bowiem karty wielu operatorów sieci ładowania w jednym miejscu, co oznacza, że płacenie za naładowanie samochodu w sieci Blue Oval jest znacznie prostsze i szybsze. Do tego dochodzą proste i czytelne powiadomienia, do jakiego poziomu naładowaliśmy baterię pojazdu oraz ile to będzie kosztowało, a finalnym etapem jest generująca się automatycznie faktura.

FordPass Ford

Dla samochodów najczęściej ładowanych w domach kluczową funkcjonalnością jest możliwość ustawienia harmonogramu ładowania samochodu. Najbardziej efektywne w tym zakresie są procesy, które kończą się tuż przed rozpoczęciem użytkowania samochodu. Do tego dochodzi także planer podróży samochodem elektrycznym, zdalne sprawdzenie zasięgu pojazdu czy stanu naładowania baterii.

FordPass wiąże się także z aktualizacjami OTA (over-the-air) systemu SYNC. Realizowane przez chmurę aktualizacje zapewniają podnoszenie jakości pojazdów, eliminację błędów oraz nowe funkcje i możliwości. Klienci korzystający z FordPass mają w tym zakresie dwie możliwości. Pierwsza to wyrażenie zgody na automatyczne aktualizacje – drobne aktualizacje mają wtedy miejsce podczas jazdy, a większe najczęściej w nocy. W przypadku braku wyrażenia zgody na automatyczne aktualizacje, klient może wpisać w harmonogram dogodne dla siebie terminy, w których można dokonać aktualizacji.

Źródło: Ford

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę