Programować czy klonować

TIP TOPOL

W przypadku każdej wymiany czujników TPMS lub nawet podczas sezonowego przekładania kół z zimowych na letnie zachodzi konieczność przeprogramowania czujników TPMS, aby pokładowy system nadzoru ciśnienia nie aktywował kontrolki ostrzegawczej. 

Najważniejszymi funkcjami dostępnymi w niemal każdym urządzeniu do obsługi czujników TPMS jest programowanie oraz klonowanie. Ponieważ oba pojęcia często są ze sobą mylone, warto zapoznać się z ich zadaniami i charakterystyką.

Programowanie w centralce

Zacznijmy od funkcji programowania czujników TPMS w centralce. Jest to funkcja, która służy do ponownego zapisania w centralce TPMS numerów ID czujników zamontowanych w poszczególnych kołach. W części pojazdów wyposażonych w najprostszy układ TPMS musimy przeprowadzić taką czynność w kilku przypadkach, gdy zachodzi:
- wymiana czujnika na nowy,
- zamiana kół letnich na zimowe i odwrotnie,
- zmiana położenia kół w samochodzie.

Całą procedurę programowania rozpoczynamy od montażu kół lub czujników w odpowiednim miejscu. Następnie przystępujemy do odczytu numerów ID testerem TPMS ze wszystkich 4 kół. Kolejny krok to wybór w oprogramowaniu funkcji zaprogramowania nowych czujników w centralce TPMS. W tym celu tester TPMS należy podpiąć do gniazda EOBD znajdującego się w pojeździe, ustawić kluczyk w pozycji „zapłon” i potwierdzić rozpoczęcie procedury. W tym momencie pamięć sterownika TPMS jest czyszczona i na nowo zapisywane są w niej numery ID w poszczególnych pozycjach - lewy tył, prawy przód itp. Po zakończeniu procedury pojawia się komunikat o poprawnie zaprogramowanej centralce i w tej chwili mamy już w 100% sprawny system TPMS.

Klonowanie czujników uniwersalnych

Druga z funkcji, czyli klonowanie, możliwa jest do wykonania tylko w przypadku czujników uniwersalnych. Daje to możliwość zaprogramowania czujnika do wybranego auta i nadanie mu dowolnego numeru ID. Ta zaleta pozwala na stworzenie np. dwóch kompletów kół o tych samych numerach ID, dzięki czemu nie trzeba przeprowadzać programowania czujników TPMS w centralce. Jest to wygodne dla właściciela auta, ponieważ, mając 2 komplety kół, nie jest narażony na dodatkowe koszty związane z programowaniem czujników w centralce TPMS. Procedurę klonowania również zaczynamy od odczytu numerów ID z używanych już czujników. Po odczytaniu testerem numerów przykładamy do niego wybrany czujnik uniwersalny i wybieramy funkcje kopiowania czujnika. W tym momencie do czujnika uniwersalnego wgrywane jest oprogramowanie potrzebne do komunikacji z danym autem oraz numer ID ze starego czujnika. Po zaprogramowaniu można bez obaw założyć czujnik uniwersalny do koła, a centralka odczyta jego sygnał bez problemu, ponieważ numer ID zapisany jest w pamięci. To rozwiązanie sprawdza się znakomicie w autach wyposażonych w prosty układ TPMS, który po założeniu nowego czujnika sam nie jest w stanie przypisać go do pozycji w aucie.

Autor: Dominik Szymański, starszy menedżer produktu w firme TIP-TOPOL

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę