Wyniki finansowe Brembo za I kwartał 2023

Wyniki finansowe Brembo za I kwartał 2023 Brembo

Przychody w I kwartale wzrosły o 12,2% do 961,9 mln euro (+11,6% w ujęciu like-for-like), EBITDA na poziomie 168,3 mln euro, zysk netto 76,8 mln euro.

W porównaniu z I kwartałem 2022 r.:

  • Przychody na poziomie 961,9 mln euro (+12,2%): +11,6% w ujęciu like-for-like;
  • Marża EBITDA na poziomie 17,5% do 168,3 mln euro; marża EBIT na poziomie 10,8% do 104,0 mln euro;
  • Inwestycje netto i wzrost wartości środków trwałych w leasingu w wysokości 80,1 mln euro;
  • Dług finansowy netto na poziomie 506,4 mln euro (329 mln euro przed wprowadzeniem MSSF 16), wzrost o 4,4 mln euro w porównaniu z 31 grudnia 2022 r.

Dane za pierwszy kwartał 2023 r., zatwierdzone dzisiaj przez Zarząd, pokazują dwucyfrowy wzrost przychodów w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku. Przyczyniły się do tego wyniku wszystkie segmenty naszej działalności, co potwierdza pozycję Brembo jako technologicznego lidera na rynku. W mocno zmieniającym się sektorze motoryzacyjnym cały czas inwestujemy w konsolidację naszej działalności przemysłowej na poziomie globalnym. Wkrótce podwoimy nasze zdolności produkcyjne w Meksyku, dzięki zakładowi w Escobedo. W Chinach rozwijamy produkcję i działalność badawczą w zakładzie w Nanjing, a w Polsce rozpoczynamy budowę nowej, zaawansowanej technologicznie odlewni. Te trzy duże inwestycje przyczynią się do dalszego wzrostu i umocnienia naszej pozycji jako „Dostawcy rozwiązań”.

Powiedział Matteo Tiraboschi, Prezes wykonawczy Brembo.

Brembo wzmacnia globalną działalność przemysłową

Dzięki inwestycjom o wartości około 500 milionów euro, Brembo rozwija się w skali globalnej i zwiększa zdolności produkcyjne w trzech kluczowych krajach na trzech kontynentach, w Meksyku, Chinach i Polsce, poprzez tworzenie nowych zakładów z myślą o transformacji cyfrowej i zrównoważonym rozwoju.

W Meksyku Brembo kończy rozbudowę zakładu specjalizującego się w produkcji zacisków hamulcowych, zlokalizowanego w Escobedo, w stanie Nuevo León. Po uruchomieniu fabryka pozwoli na podwojenie zdolności produkcyjnych.

W Chinach Brembo rozbuduje zakład produkcji układów hamulcowych w Nanjing, który wzmocni zdolności przemysłowe firmy. Inwestycja przewiduje również odnowienie mieszczącego się tam centrum badawczo-rozwojowego, w celu stworzenia zaawansowanego ośrodka wspierającego rozwój nowych technologii wymaganych przez chiński rynek. Prace rozpoczną się w drugiej połowie 2023 r., a zakończenie projektu jest przewidziane na pierwszą połowę 2025 r.

W Polsce Brembo podjęło decyzję o budowie kolejnej odlewni żeliwa w Dąbrowie Górniczej. Dzięki tej inwestycji powstanie najbardziej innowacyjna odlewnia Brembo na świecie, która będzie wyposażona w najnowocześniejsze technologie, również pod względem zrównoważonego rozwoju. Jej otwarcie jest zaplanowane na pierwszą połowę 2025 r.

Dodatkowo firma ogłosiła zakup nieruchomości Italcementi przy Kilometro Rosso w Stezzano, która ma zostać sfinalizowane do końca 2023 r., co pozwoli Brembo na rozbudowę siedziby we Włoszech.

Źródło: Brembo

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę