Pamiętajmy o wymianie filtrów kabinowych

Sogefi
19.7.2016

Bez czystego powietrza w kabinie samochodu ciężko mówić o komfortowych warunkach podróżowania. A niestety, często zmieniające się środowisko i warunki pogodowe mogą niegatywnie wpływać na jakość powietrza wewnątrz naszego auta. Bez regularnej wymiany filtra kabiny ciężko będzie utrzymać czyste powietrze w samochodzie.

Środowisko i warunki pogodowe podlegają ciągłym zmianom, dlatego codziennie jesteśmy narażeni na wpływ niekorzystnych czynników takich jak zanieczyszczenie powietrza czy smog. Szczególnie w okresie wiosennym i letnim wiele osób cierpi na dolegliwości związane z reakcjami alergicznymi powodowanymi przez niewidoczne gołym okiem pyłki. Co więcej, z biegiem czasu mikroorganizmy mogą akumulować się na powierzchni filtra kabinowego i zatykać go powodując niedostateczną wentylację przedziału pasażerskiego, a także zaparowanie szyb. Z tego powodu konieczne jest utrzymywanie filtra w czystości przez jego regularną wymianę.

Pod markami Purflux, FRAM oraz CoopersFiaam firma Sogefi oferuje dwa typy filtrów kabinowych chroniące pasażerów przez zanieczyszczeniami z zewnątrz:

  • Filtr przeciwpyłkowy, który zatrzymuje cząstki powyżej 40 mikrometrów w tym kurz, pyłki roślinne, bakterie, pył z klocków hamulcowych, tlenki siarki i produkty spalania paliw.
  • Filtr z węglem aktywnym, który zatrzymuje wszystkie cząstki opisane powyżej, jak również zapachy. Dodatkowo redukuje on stężenie szkodliwych gazów wewnątrz pojazdu mogących powodować bóle głowy czy kaszel. Zaawansowane technicznie filtry Sogefi składają się z trzech warstw filtracyjnych: warstwy węgla aktywnego umieszczonej pomiędzy dwiema warstwami włókniny.

W większości nowoczesnych pojazdów filtry kabinowe są łatwo dostępne i nie wymagają do montażu i demontażu specjalnych narzędzi. Im dłużej filtr pozostaje niewymieniony, tym większa ilość bakterii zbiera się na jego powierzchni oraz, co za tym idzie, wewnątrz samochodu. Zmniejsza to dopływ świeżego powietrza do kabiny, a proces ten przyspiesza jeszcze jazda w mieście, gdzie trudno uniknąć korków i jazdy z małą prędkością. Powstaje wtedy efekt tunelowy powodujący zwiększenie stężenia szkodliwych substancji wewnątrz kabiny.

Dlatego też filtr kabinowy, podobnie jak inne filtry w pojeździe, powinien być wymieniany podczas corocznego przeglądu. W ten sposób nie tylko przyczyniamy się do poprawienia komfortu podróżowania, ale stwarzamy sobie możliwość generowania dodatkowych zysków w sklepie lub warsztacie. Gwoli przypomnienia: filtry kabinowe występują również w samochodach bez klimatyzacji.

Źródło: Informacja prasowa Sogefi

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę